Mikołaj Mariaskin

Mikołaj Mariaskin asystentem trenera Marciniaka

Asystentem trenera Łukasza Marciniaka będzie Mikołaj Mariaskin. Trzydziestoczteroletni szkoleniowiec w poprzednim sezonie reprezentował barwy Wisły Warszawa.

Mikołaj Mariaskin przez całe życie związany jest z lubuską siatkówką, najpierw jako zawodnik, następnie jako trener. Do 29 roku życia czynnie uprawiał sport reprezentując barwy takich klubów jak Stilon Gorzów, Orzeł Międzyrzecz, Chrobry Głogów czy Orion Sulechów. Głównie sportowa kariera związana była jednak z Zieloną Górą i zespołem AZS UZ Zielona Góra. Następnie pracował w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze, gdzie prowadził drużynę dziewcząt, oraz w klubie UKS 13 Zielona Góra. Po zakończeniu pracy w Zielonej Górze otrzymał propozycję z ościennego Sulechowa i został asystentem trenera Marka Mierzwińskiego w Zawiszy Sulechów w 1. Lidze. Ze względu na upadek finansowy klubu, nie zdołali dograć sezonu do końca, jednak Mikołaj bardzo dobrze wspomina ten okres w swoim życiu i współpracę z trenerem Markiem Mierzwińskim.

Kolejnym przystankiem w karierze Mikołaja była Wisła Warszawa, gdzie początkowo pełnił funkcję drugiego trenera. Różne zawirowania w klubie sprawiły, że został pierwszym trenerem.

– Miałem wielką  przyjemność prowadzić Wisłę Warszawa przez okres 1,5 miesiąca. W tym czasie rozegraliśmy cztery mecze, z czego wygraliśmy trzy. Potem z różnych względów, o których nie będę wspominał zakończyliśmy współpracę – powiedział Mikołaj Mariaskin.

Mikołaj pochodzi ze sportowej rodziny, nic więc dziwnego, ze postanowił kontynuować przygodę ze sportem. Kibiców może ciekawić jego „niepolskie” nazwisko, dlatego zapytaliśmy go o pochodzenie.

– Urodziłem się w Kazachstanie, ale od 6 roku życia mieszkam w Polsce. Rodzina mojego taty mieszkała w Kazachstanie… w sumie w tamtych latach dużo ludzi tam wysyłano. Mama ma korzenie polskie. Tata jest byłym, wybitnym siatkarzem, zdobywcą Pucharu Polski, medali mistrzostw Polski i legendą Stilonu Gorzów. Był także wybitnym trenerem i pozostaje dla mnie największym idolem. Do dnia dzisiejszego, jak przyjeżdżam do miasta to słyszę, jaki szacunek wzbudza postać mojego taty. Tata jest także Klubowym Mistrzem Świata z drużyną Azamat Alma-Ata. Ze względu na swoje pochodzenie, biegle posługuję się językiem rosyjskim, ale moje związki z Kazachstanem są praktycznie zerowe, bo całe życie spędziłem w Polsce i czuję się w stu procentach Polakiem  – wyjaśnia asystent trenera. 

Dlaczego Mikołaj zdecydował się przyjąć ofertę KSZO i co sądzi na temat ukształtowanego już zespołu?

– Szczerze mówiąc, nie zamierzałem już poświęcać się siatkówce, miałem dobrą pracę w Warszawie. Zadzwonił do mnie Dawid, dyrektor klubu, którego znam i wiem jak działa. Powiedział, że w Ostrowcu powstaje ciekawy projekt, który będzie łączył ludzi chcących odbudować przede wszystkim dobre imię ostrowieckiej siatkówki. To podstawowa rzecz, dla której tutaj jestem – powiedział Mikołaj. – Na papierze są lepsze drużyny, są też słabsze, ale jak wiadomo papier nigdy nie gra. Wiem z doświadczenia, że tak naprawdę to, co się wypracuje w hali odzwierciedla potem tabela. Wierzę, że wizja wszystkiego co się tutaj dzieje, a dzieje się bardzo dużo dobrego w klubie spowoduje, że będziemy dobrze grać. Nie stawiam sobie celów. Mam nadzieję, że będziemy grali jak najlepiej. Zespół jest ciekawy, mamy kilka doświadczonych zawodniczek i dużo młodzieży. Bardzo się cieszę, że mamy młode siatkarki, bo lubię pracować z młodymi osobami i sądzę, że dobrze mi to wychodzi – ocenił szkoleniowiec.

Łukasz Marciniak, pierwszy trener siatkarek KSZO cieszy się na współpracę z Mikołajem i dobrze wypowiada się na temat swojego asystenta.

– Mikołaja poznałem parę lat temu, jeszcze za czasów pracy w Sulechowie. On grał wtedy jako przyjmujący w Zielonej Górze. Miałem okazję poznać go zarówno od strony zawodnika jak i trenera. Bardzo się cieszę, że będzie moim asystentem, bo wiem, że mogę powierzyć mu wiele zadań i mam stuprocentową pewność, ze wykona je bardzo dobrze – zakończył trener.

Mikołaj, witamy w KSZO!

fot. Kamil Krawczyk / instagram.com/krawczyk.photo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *