Poznawaj Miasto Sportu #2

Wieża ciśnień, znajdująca się w sąsiedztwie Ronda Republiki Ostrowieckiej zdecydowanie góruje nad krajobrazem Starego Zakładu ostrowieckiej huty i całą dolną – przemysłową częścią miasta. To jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Ostrowca Świętokrzyskiego.
 
W latach 1827-1839 powstał tu zakład hutniczy, który dał początek Hucie Ostrowiec. Budowę widocznego na zdjęciu kościoła w ówczesnym Klimkiewiczowie zainicjował dyrektor Zakładów Ostrowieckich Mieczysław Iwaszkiewicz. Początkowo budynek miał być przeznaczony na kaplicę zakładową. Kościół zbudowany został w 1932 r. wg projektu sporządzonego przez Tadeusza Rekwirowicza, technika Zakładów Ostrowieckich. Świątynia jest w stylu zakopiańskim, drewniana, trójnawowa w formie bazylikowej, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium z zadaszonym obejściem. Na frontonie po stronie prawej wznosi się wieża z daszkami na gzymsach i dzwonowatym hełmem z latarnią. Niejako bliźniaczo do niej zlokalizowano stojącą, tym razem już oddzielnie, dzwonnicę. Kościół został częściowo uszkodzony w wyniku działań wojennych (II poł. 1944 r.).
 
Na placu koło kościoła znajduje się pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Stoi on w miejscu nieprzypadkowym, ponieważ tu we wrześniu 1939 roku wyruszali na wojnę ostrowieccy oficerowie rezerwy i policjanci żegnani przez swoich najbliższych. Został odsłonięty w Święto Niepodległości 11 listopada 2002 roku. W kwietniu 2003 roku odsłonięto i poświęcono cztery marmurowe tablice z nazwiskami ponad czterdziestu ostrowieckich ofiar zbrodni katyńskiej z 1940 roku.
 
Dziś w miejscu, skąd zrobione zostało zdjęcie zostawiamy nasz kamyczek #KSZOSMSkamyczki.
Komu uda się go odnaleźć, będzie mógł go wymienić podczas najbliższego meczu na karnet upoważniający do obejrzenia wszystkich spotkań KSZO SMS Ostrowiec Świętokrzyski rozgrywanych w rundzie rewanżowej w ostrowieckiej hali, a następnie zachować jako pamiątkę, bądź też zabrać w kolejną podróż by mógł trafić w kolejne ręce.
 
Miłej zabawy!
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *