Najstarsze udokumentowane ślady stałego osadnictwa na terenie naszego miasta pochodzą z epoki kamienia (ok. 4 tys. lat p.n.e.).
Jako datę powstania Ostrowca Świętokrzyskiego przyjęto rok 1597. Wówczas to Jakub Gawroński, herbu Rawa, właściciel wsi Ostrów sprowadził osadników, zezwolił na karczowanie lasu, wyznaczył rynek i place pod budowę kilkunastu domostw. Prawa miejskie uzyskał zaś w roku 1613.
Na przestrzeni lat, zmieniało się miasto, ale i jego nazwa. Był więc Ostrów, Ostrowiec, Tarnowiec, Ostrowiec nad Kamienną. Od 1937 oficjalnie przyjęto nazwę Ostrowiec Świętokrzyski.
W centrum miasta znajduje się Rynek. Jego funkcjonalność zmieniała się na przestrzeni lat, jednak zawsze w mniejszym, czy większym stopniu skupiał mieszkańców miasta. Czasami jako punkt handlowy, czasami jako miejsce spotkań i wydarzeń. Także tych smutnych, jak stracenie ostrowczan w dniu 30 września 1942 roku. To wydarzenie upamiętnia pomnik, odsłonięty w jego pięćdziesiątą rocznicę.
Nad otaczającymi Rynek kamienicami góruje kolegiata św. Michała Archanioła. Pierwsze wzmianki o jego powstaniu pochodzą z 1614 roku. W 1924 rozpoczęto jego dużą przebudowę. Stary korpus kościoła został całkowicie wtopiony w bryłę nowej świątyni. Jako datę ukończenia budowy kościoła przyjmuje się rok 1938, jednak tak naprawdę prace trwały nadal, m.in. podczas wojny zbudowano kamienny ołtarz.
Z Rynku do kolegiaty prowadzi malownicza „Wąska uliczka”, zaś dalej w dół można zejść kamiennymi schodami.
I to właśnie tu zostawiamy dziś nasz kamyczek #KSZOSMSkamyczki.
Komu uda się go odnaleźć, będzie mógł go wymienić podczas najbliższego meczu na karnet upoważniający do obejrzenia wszystkich spotkań KSZO SMS Ostrowiec Świętokrzyski rozgrywanych w rundzie rewanżowej w ostrowieckiej hali, a następnie zachować jako pamiątkę, bądź też zabrać w kolejną podróż by mógł trafić w kolejne ręce.
Miłej zabawy!